Dlaczego pozwalać dziecku wybrać co chce robić?

Pozwolić dziecku wybierać co chce robić w danym czasie, nie znaczy, że nami rządzi. Chodzi o pewną swobodę, która prowadzi do rozwoju umysłowego i kreatywności. Nie tłummy w maluchach ich własnego „ja”, ponieważ tracą poczucie własnej wartości, nabierając przekonania, że inni wiedzą wszystko lepiej.  Z czasem przestają wyrażać własne uczucia i emocje.

Dlaczego pozwalać dziecku wybrać co chce robić?

Pozwólmy dziecku wybierać, co chce robić. Niech wyrazi swoje zdanie, gdyż poczuje, że jest ważne dla nas, a jego zdanie jest brane pod uwagę. Jeśli wciąż będziemy mu narzucali własną wolę, przestanie wyrażać własne myśli i pragnienia. Nie zabijajmy w dziecku jego własnego „ja”. Musi wiedzieć, że może dokonywać wyboru, a my to akceptujemy.  Przedszkole Ekologiczne Domek Montessori dba o to, aby nauczyciel był przewodnikiem dziecka, ponieważ nauka odbywa się poprzez stworzoną na bazie zaufania i wzajemnego szacunku relację dziecko-nauczyciel. Takie podejście buduje w każdym dziecku poczucie wartości i pomaga w rozwoju umysłowego. Potrafi wyrażać własne uczucia i emocje oraz rozwija w sobie kreatywność. Wszystkie te cechy są bardzo ważne w późniejszym wieku, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę.

Dlaczego pierwsze lata życia dziecka są takie ważne?

Proces wychowania zaczyna się tak naprawdę od pieluszki. Wczesne dzieciństwo jest niezmiernie ważne, bo w tym czasie kształtuje się charakter dziecka. Maluch uczy się wszystkiego, również obserwując dorosłych.  Bezwiednie chłonie komunikaty zarówno słowne, jak i niewerbalne, wysyłane przez rodziców każdego dnia. Pozwólmy dziecku mówić i wybierać. Nie narzucajmy jedynie własnej woli, lekceważąc zdanie naszej pociechy. Nie chodzi o to, żeby przejęła inicjatywę i wymuszała na nas wszystko, jak to niekiedy bywa. Chodzi o to, by dziecko miało możliwość wyrażenia swojego zdania na dany temat. Jeśli dziś nauczy się dokonywać właściwych wyborów, poradzi sobie w szkole, a później w życiu dorosłym. Stanie się bardziej samodzielne.