Jak włączyć dziecko w codzienne domowe obowiązki?

Nie ma lepszej metody wychowawczej niż włączenie dziecka do prac domowych. Kiedy maluch idzie do przedszkola, jest najlepszy czas, by uczestniczyło w wykonywaniu codziennych obowiązków. Nie tylko warto, ale trzeba to zrobić dla lepszego rozwoju.

Dlaczego dziecku powierzać obowiązki?

Dziecko od najmłodszego wieku, czyli od kiedy idzie do przedszkola, powinno pomagać nam w drobnych obowiązkach domowych. Trzeba go do tego zachęcić. Maluch szybko się przyzwyczai, więc później nie będzie z tym problemu. Powinniśmy powierzać mu stałe czynności, żeby go przyzwyczaić do pracy. We wczesnym dzieciństwie jest to forma zabawy, pomoc w wyręczaniu z pewnych prac. Z czasem będziemy dodawać obowiązki, by w przyzwyczaił się do pracy. Inaczej, wychowamy lenia, któremu nic nie będzie się chciało robić. Pamiętajmy, że dziecko rośnie i w pewnym momencie stanie się nastolatkiem, więc nienauczone pracy, będzie czekało, aż sami wszystko zrobimy. Nie wyręczajmy 3-latka we wszystkim, bo zdziwimy się, że mając lat 13 czy 14, nie przyniesie zakupów, kiedy o to poprosimy. Zacznie się buntować, że musi cokolwiek zrobić. Dlatego uczmy dzieci od małego, a wtedy żadna praca nie sprawi im problemu, gdy dorosną.

Jak włączyć dziecko w codzienne domowe obowiązki?

Przede wszystkim nie bójmy się zlecać pracy dzieciom. Kiedy mamy w domu 3-latka, powinniśmy włączyć go do wykonywania obowiązków. Przedszkole Ekologiczne Domek Montessori uczy maluchy, że powinny pomagać, ale nic z tego nie będzie, gdy zabranie praktyki. Zaangażowanie pociechy nie jest trudne. Przede wszystkim codziennie musi posprzątać swoje zabawki. Musimy przyzwyczaić dziecko do wykonywania innych codziennych obowiązków. Kiedy odkurzamy mieszkanie, malec wyciera kurze z mebli. Podczas przygotowywania posiłków, również powinno nam pomagać, poprzez podawanie składników. Z czasem nasze wymagania będą rosły wobec niego, ale wtedy nic nie będzie już problemem. W wieku szkolnym warto przygotować dziecku listę zadań, żeby wiedziało, co ma zrobić w danym dniu.