Kiedy należy zacząć uczyć dziecko samodzielności?

Dzieci szybko rosną, o czym zdajemy się czasami zapominać. Wyręczanie malucha w codziennych czynnościach np. jego zbyt długie kamienie, nie jest dobrym pomysłem. Każde dziecko dąży do samodzielności, ale uczy się we własnym tempie. Powinniśmy jak najwcześniej rozpocząć naukę samodzielności, co zaprocentuje, kiedy dziecko zacznie uczęszczać do przedszkola. Wyjaśniamy, jak rozpoznać, że przyszedł właściwy czas na naukę samodzielności.

Dzieci uczą się we własnym tempie…

Poszczególne etapy w rozwoju dziecka nie następują zgodnie z ustalonym kalendarzem. Niektóre dzieci uczą się samodzielności wcześniej, podpatrując rodziców i starsze rodzeństwo, innym nauka zajmuje nieco więcej czasu. W życiu każdego rodzica przychodzi moment, gdy po raz pierwszy usłyszy „ja sam”. To znak, że trzeba pozwolić dziecku na więcej samodzielności i motywować je do próbowania własnych sił podczas wykonywania różnych czynności.

Warto pamiętać, że wręczanie dziecka np. podczas ubierania się i jedzenia, choć pozwala zaoszczędzić nieco cennego czasu, nie jest dobrym pomysłem.  Maluch musi zdobywać nowe umiejętności, gdyż na tym polega jego rozwój. Samodzielność nie bierze się znikąd - dziecko uczy się wykonywania kolejnych czynności stopniowo, obserwując swoje otoczenie. Na wszystko jest czas, ale trzeba dać dziecku okazję do nauki i ćwiczenia zdobytych już umiejętności. Jeżeli planujemy posłać dziecko do przedszkola w wieku 3 lat, to warto rozpocząć naukę samodzielności przynajmniej na kilka miesięcy wcześniej, aby dziecko zdobyło podstawowe umiejętności.

Kiedy rozpocząć naukę samodzielnego jedzenia?

Większość dzieci około 1. roku życia wykazuje zainteresowanie samodzielnym jedzeniem. Początkowo maluchy sięgają po pokarmy rękoma, jednak z czasem zaczynają interesować się łyżką i widelcem. To dobry moment na rozpoczęcie nauki samodzielnego jedzenia, choć trzeba przygotować się na niemały bałagan. Wyręczanie dziecka sprzyja jego bierności podczas spożywania posiłków. Jeżeli widzimy, że maluch nie radzi sobie z samodzielnym jedzeniem, dajmy mu najpierw czas na naukę, a następnie nakarmmy go, aby nie był głodny.

Kiedy zacząć uczyć dziecko korzystania z nocnika?

Niegdyś wysadzano na nocnik dzieci, które skończyły pół roku. Obecnie nawet trzylatki korzystają z pieluch i nikt się temu nie dziwi. Na trening czystości przychodzi czas, gdy dziecko zaczyna zauważać swoje czynności fizjologiczne, czyli np. kuca, chowa się za meblami, dotyka pieluchy. Zwykle przełom w postaci odpowiednio wczesnego sygnalizowania potrzeby fizjologicznej następuje około 2 urodzin, jednak wiele zależy od indywidualnego rozwoju dziecka.

Kiedy zacząć uczyć dziecko samodzielnego ubierania się?

Przeciętny 2-latek jest w stanie sam założyć elementy garderoby oraz się rozebrać. Oczywiście może mieć problemy np. z zapinaniem guzików lub zamka, jednak to właśnie około 2 urodzin powinniśmy dać dziecku więcej swobody podczas ubierania.